

To jedno z części, znajdujących się w wyposażeniu zarówno gabinetów chirurgicznych, jak i stomatologicznych. Wiertła, w związku z użyciem w kontakcie zarówno z pacjentami, jak i lekarzami, wymagają poddawania ich regularnej dezynfekcji oraz myciu. Materiał, z jakiego są wykonane oraz ich struktura, choć wytrzymała, wymaga odpowiedniego traktowania, który nie naruszy struktury narzędzi oraz ich powłoki ochronnej.
Przeznaczone do tego materiału preparaty mają wpływać nie tylko na skuteczne mycie i dezynfekcję wierteł, ale także nieszkodliwość względem jej części. Powinny mieć działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze, a także usuwać zabrudzenia innymi związkami organicznymi. Powinny zapobiegać również procesom korozji oraz innym, które mogą prowadzić do szybszego zużycia się narzędzi.
Płyny przygotowywane są do powierzchni stalowych, diamentowych, węglikowych lub też jeszcze innych. Większość preparatów wymaga uprzedniego rozcieńczenia roztworu. Dokładne zasady zastosowania znajdują się pod opisem oraz na etykiecie produktu.