

Glasjonomer w stomatologii ?
Glasjonomer to rodzaj cementu stomatologicznego, dostępnego w proszku lub w specjalnych kapsułkach. Używa się go do wypełnień bezpośrednich. Z glasjonomeru przygotowuje się odpowiedni preparat, którym następnie wypełnia się ubytek. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że cement bardzo ściśle łączy się ze szkliwem oraz zębiną - glasjonomer wchodzi w reakcję z zębem.
Poza tym szczelnie przylega do tkanki, jest również tworzywem bardzo plastycznym. W jego składzie znajduje się fluor i między innymi z tego powodu glasjonomery w stomatologii są często stosowane do wypełniania zębów mocno dotkniętych próchnicą. Oprócz tego wykorzystuje się je na przykład do mocowania koron. Poszczególne rodzaje tego materiału różnią się natomiast między sobą m.in. sposobem utwardzania - stąd na rynku dostępny jest zarówno glasjonomer chemoutwardzalny, jak i glasjonomer światłoutwardzalny.
Kompomer w stomatologii ?
Kompomery nieco różnią się od glasjonomerów. Stanowią bowiem połączenie charakterystycznych cementów z kompozytami wykonanymi z żywicy. To plastyczne masy, które można łatwo dopasować do kształtu zęba, a także odpowiednio wygładzić. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jako że zawierają glasjonomery, również i one będą wspierać zęby jonami fluoru, pomagając w walce z próchnicą. Kompomery są często wykorzystywane do leczenia zębów przednich oraz mlecznych.

